Közlekedésautomatikai technikus

Közlekedésautomatikai technikus illusztráció

Elektronika és elektrotechnika ágazat képzése, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul. A közlekedésautomatikai technikus a kötöttpályás közlekedési rendszerek — vasút, metró — szakembere. Munkája ötvözi az elektrotechnikai, elektronikai, valamint az alapvető vasúti ismereteket. Alapvető feladatai közé tartozik a legfontosabb mechanikai és villamosáramköri ellenőrzések, mérések végrehajtása és a berendezések hibamegelőző karbantartása. Ismeri és munkája során alkalmazza az építési, üzemeltetési és karbantartási előírásokat, módszereket.

Nemcsak a kötött pálya szerelmeseinek ajánlott, de remek választás mindazon fiatalok számára, akik érdeklődnek a vonatok biztonságos közlekedéséért felelős műszaki eszközök, intelligens közlekedésautomatikai rendszerek működése iránt. A képzés elvégzésével lehetőség nyílik szakirányú felsőfokú tanulmányok folytatására is.

KOMPETENCIAELVÁRÁS

Logikai gondolkodás, rugalmasság, kézügyesség, problémamegoldó képesség, csapatmunka, új ismeretek iránti nyitottság.

A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ

• ismeri munkája fontosságát és felelősségét, pontosan tudja alkalmazni a tanult szakkifejezéseket és ismereteket;
  • általános és speciális vasúti biztosítóberendezési szakmai ismeretekkel bír;
  • ismeri a legfontosabb mechanikai és villamosáramköri ellenőrzéseket, az ellenőrző mérések végrehajtását, a berendezések hibamegelőző karbantartását;
  • jártas az egyes biztosítóberendezések műszaki és áramköri rajzainak értelmezésében, a berendezések, szerkezeti elemek működési elvének megértésében, a berendezésekben bekövetkező jellemző hibák felismerésében és elhárításában;
  • képes a vasúti biztosítóberendezéseken karbantartó munkafolyamatok elvégzésére, szakfelügyeletet biztosít a biztonsági előírásokat betartva.